INDIA Malinera – okiem hodowcy

      Brak komentarzy do INDIA Malinera – okiem hodowcy

W grudniu miałam okazję zobaczyć Indię, nazywaną w domu Luną. Szczeniaki skończyły właśnie 6 miesięcy …

India jest wesołym szczeniakiem, skorym do psot, nieustannych gonitw z innymi psami i … jednym kotem, i oczywiście jest przekonana, że absolutnie wszystko służy do zabawy. Ten jeden kot to Felek, ma półtora roku i co dla Indii najważniejsze, mieszka pod tym samym dachem! Wspólnym zabawom nie ma końca. Można sobie tylko wyobrazić co tam się dzieje …

Poza Felkiem są jeszcze dwa koty. Pięcioletnia Tigra oraz ośmioletnia Tola. Dla statecznej Toli już Felek był wystarczającym utrapieniem i jak pojawiła się Iskra, to Tola stwierdziła że tego już za dużo i wyprowadziła się na strych. Ale jako najstarszy czworonóg w domu trzyma nad wszystkim pieczę. W nocy pojawia się w mieszkaniu i sprawdza czy wszystko jest w porządku. Może sobie na to pozwolić, bo India śpi w wydzielonej przestrzeni, tak aby w nocy koty mogły harcować do woli.

India jest psem wybieganym, co widać po ładnie umięśnionej sylwetce. Jest czas na wyjścia do ogrodu, jest czas na wyjścia na spacery, jest czas na zabawy z innymi psami i od niedawna jest czas na bieganie. Na początek 15-to minutowa trasa. Na tym etapie India jest przyzwyczajana do biegania przy nodze. Z czasem, jak pies będzie starszy, to trasa będzie stopniowo zwiększana.

Jak na pół rocznego psa, India bardzo dużo potrafi. Od samego początku była nauka czystości i rezultat jest taki, że pół roczny szczeniak nie tylko nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych w domu, ale już sygnalizuje potrzebę wychodzenia na zewnątrz. Komendy „siad”, „waruj”, „miejsce”, „na wycieraczkę” (to dla potrzeb własnych) wykonuje ochoczo. Komendę „daj głos” po zastanowieniu się. Ale potrafi już też siadać przy nodze lewej lub prawej, w zależności od tego którą nogę jej się wskaże! Wszystko to osiągnięto poprzez zabawę z psem, wykorzystując tzw. metody pozytywne.

Widać bardzo dużo włożonej pracy i serca w odchowanie szczeniaka. To zaprocentuje, a nawet myślę, że już procentuje.

Poniżej zdjęcia Indii w wieku 2,5 – 6 miesięcy. Ostatnie, to „na nietoperza” w wieku prawie 8 miesięcy.